Blisko 60 przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia MON, Dowództwa Generalnego RSZ, dywizji i brygad, Centrów Szkolenia i Komend poligonów wzięło udział w zorganizowanym przez AUTOCOMP Management Centrum Badawczo – Rozwojowe i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce (WITU) seminarium naukowym. Przedsięwzięcie zorganizowano 21 czerwca br. w Szczecinie.
Seminarium poświęcone było roli trenażerów i symulatorów poziomu taktycznego w szkoleniu wojsk lądowych i marynarki wojennej. Celem seminarium było zapoznanie uczestników z najnowszymi technologiami projektowania i wytwarzania trenażerów wykorzystujących najnowocześniejsze systemy symulacji oraz kierunkami rozwoju i integracji w dziedzinie symulatorów do szkolenia w różnego rodzaju wojskach.
Prelegentami byli przedstawiciele Autocomp Management i WITU oraz zaproszeni przedstawiciele czołowych producentów systemów symulatorów szkoleniowych z zagranicy – Krauss Maffei Wegmann GmbH & Co. KG (KMW) oraz firmy SAAB Group. Mówiono o kierunkach prac badawczych i rozwojowych prowadzonych przez AUTOCOMP i WITU w obszarze trenażerów z zastosowaniem najnowszych technologii symulacji oraz o wspólnym zaangażowaniu AUTOCOMP i KMW w wytwarzaniu trenażerów na rynki trzecie. Przedstawiciele koncernów zagranicznych omówili zaangażowanie swoich instytucji w rozwój centrów szkolenia wielu armii NATO.
Uczestnikom seminarium zaprezentowano gamę symulatorów wytwarzanych przez AUTOCOMP Management Centrum Badawczo – Rozwojowe, w tym symulator/trenażer kierowcy KTO Rosomak na platformie ruchu o sześciu stopniach swobody (6DOF), symulator stanowiska strzelca samochodu HMMWV M1151A1 na platformie ruchu 6DOF dla nowych konfiguracji systemu szkolno-treningowego ŚNIEŻNIK, dedykowanego dla kompleksowego szkolenia pododdziałów zmotoryzowanych wspieranych artylerią i śmigłowcami. Przedstawiono całą gamę symulatorów przyrządów optycznych, z których najciekawsze to symulatory celowników PERI, FERO i EMES do czołgu Leopard, symulatory celowników noktowizyjnych, a także lunet obserwacyjnych i lornetek wojskowych. Można było zapoznać się z trenażerami klasy TTT przeznaczonymi do szkolenia załóg Leopardów. Uczestnicy Seminarium mieli możliwość sprawdzenia się jako kierowcy w symulatorze autobusu oraz zapoznania się z technologią produkcji symulatora jazdy samochodem ciężarowym. Szczególne zainteresowanie wzbudzał produkowany przez AUTOCOMP we współpracy z KWM kompleksowy trenażer załogi czołgu Leopard2-A4, przeznaczony dla centrum szkolenia kontrahenta zagranicznego.