Seminarium w Autocomp Management

16. 06. 24

Blisko 60 przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia MON, Dowództwa Generalnego RSZ, dywizji i brygad, Centrów Szkolenia i Komend poligonów wzięło udział w zorganizowanym przez  AUTOCOMP Management Centrum Badawczo – Rozwojowe i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce (WITU) seminarium naukowym. Przedsięwzięcie zorganizowano 21 czerwca br. w Szczecinie.

Seminarium poświęcone było roli trenażerów i symulatorów poziomu taktycznego w szkoleniu wojsk lądowych i marynarki wojennej. Celem seminarium było zapoznanie uczestników  z najnowszymi technologiami projektowania i wytwarzania trenażerów wykorzystujących najnowocześniejsze systemy symulacji oraz kierunkami rozwoju i integracji w dziedzinie symulatorów do szkolenia w różnego rodzaju wojskach.

seminarium autocomp 09

Prelegentami byli przedstawiciele Autocomp Management i WITU oraz zaproszeni przedstawiciele czołowych producentów systemów symulatorów szkoleniowych z zagranicy – Krauss Maffei Wegmann GmbH & Co. KG (KMW) oraz firmy SAAB Group. Mówiono o kierunkach prac badawczych i rozwojowych prowadzonych przez AUTOCOMP i WITU w obszarze trenażerów z zastosowaniem najnowszych technologii symulacji oraz o wspólnym zaangażowaniu AUTOCOMP i KMW w wytwarzaniu trenażerów na rynki trzecie. Przedstawiciele koncernów zagranicznych omówili zaangażowanie swoich instytucji w rozwój centrów szkolenia wielu armii NATO.

Uczestnikom seminarium zaprezentowano gamę symulatorów wytwarzanych przez AUTOCOMP Management Centrum Badawczo – Rozwojowe, w tym symulator/trenażer kierowcy KTO Rosomak na platformie ruchu o sześciu stopniach swobody (6DOF), symulator stanowiska strzelca samochodu HMMWV M1151A1 na platformie ruchu 6DOF dla nowych konfiguracji systemu szkolno-treningowego ŚNIEŻNIK, dedykowanego dla kompleksowego szkolenia pododdziałów zmotoryzowanych wspieranych artylerią i śmigłowcami. Przedstawiono całą gamę symulatorów przyrządów optycznych, z których najciekawsze to symulatory celowników  PERI, FERO i EMES do czołgu Leopard, symulatory celowników noktowizyjnych, a także lunet obserwacyjnych i lornetek wojskowych. Można było zapoznać się z trenażerami klasy TTT przeznaczonymi do szkolenia załóg Leopardów. Uczestnicy Seminarium mieli możliwość sprawdzenia się jako kierowcy w symulatorze autobusu oraz zapoznania się z technologią produkcji symulatora jazdy samochodem ciężarowym. Szczególne zainteresowanie wzbudzał produkowany przez AUTOCOMP we współpracy z KWM kompleksowy trenażer załogi czołgu Leopard2-A4, przeznaczony dla centrum szkolenia kontrahenta zagranicznego.

 

seminarium autocomp 01

seminarium autocomp 15

seminarium autocomp 16

seminarium autocomp 03

seminarium autocomp 06

seminarium autocomp 13

seminarium autocomp 14

seminarium autocomp 07

 

seminarium autocomp 10

seminarium autocomp 11