Defence24.pl: Polskie symulatory zdobędą Amerykę?

19. 01. 07

Autocomp Management Sp. z o.o. kolejny raz wziął udział w targach I/ITSEC. Przedstawiciele spółki podkreślają, że już poprzednia prezentacja, w końcu 2017 roku, pozwoliła na nawiązanie szeregu korzystnych kontaktów biznesowych. Demonstrowane wtedy między innymi nowatorskie rozwiązania symulatorów celowników strzeleckich, w tym dla karabinów wyborowych czy przyrządów optycznych do symulatorów strzeleckich wzbudziły szerokie zainteresowanie. Dzięki temu spółka podpisała umowę z kontrahentem amerykańskim na dostawę wielu układów optycznych, umowę już zrealizowano.

d f iitsec Rosomak
Symulator TTT dla KTO Rosomak.

W 2018 roku targi odbyły się w dniach 26 do 30 listopada. W porównaniu do wcześniejszej edycji, ekspozycja firmy wraz jej produktami znajdowała się pośród światowych potentatów – między innymi firm takich jak Saab, Elbit, Rheinmetall Defence Electronics czy KMW.  Autocomp Management Sp. z.o.o, opracował wspólnie z KMW, symulatory Table Top Trainer (TTT) do kompleksowego szkolenia załóg kołowych transporterów opancerzonych jak i czołgów Leopard 1 oraz Leopard 2 w różnych wersjach, które są eksploatowane w wielu europejskich armiach np. Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Grecji.

W USA demonstrowano także symulatory/trenażery oraz technologie stosowane w produkowanych wspólnie z KMW kompleksowych symulatorach czołgów Leopard 2A4 (używanych między innymi przez Siły Zbrojne Norwegii) czy wozów rozpoznawczych „Fennek”.

d f iitsec TTTLeopard
Symulatory TTT przeznaczone dla różnych typów czołgu Leopard.

Wśród produktów prezentowanych przez szczecińską spółkę znalazły się nowatorskie rozwiązania w dziedzinie wojskowych i cywilnych symulatorów oraz nowe produkty działu optyki. W trakcie targów zaprezentowano między innymi system wsparcia szkolenia bojowego Śnieżnik, rozbudowany o system kompleksowej symulacji pola walki, wzbudzający szczególne zainteresowanie kontrahentów zagranicznych.

d f AutocompITSEC3
Stoisko Autocomp Management podczas targów I/ITSEC 2018

Pokazano także modele symulatorów dla kołowych transporterów opancerzonych – w tym systemu przeznaczonego dla kierowców oraz symulator przedziału bojowego dla dowódcy i działonowego, który wraz z symulatorem dla kierowcy może zostać połączony w symulator kompleksowy. Jest on wykorzystywany do szkolenia ogniowego i taktycznego oraz doskonalenia umiejętności dowódców różnych szczebli dowodzenia w zakresie organizacji i prowadzenia walki oraz wykorzystania środków wsparcia ogniowego od szczebla drużyny poprzez pluton, kompanię aż do poziomu batalionu. Całość jest zintegrowana we wspólnym środowisku systemu Śnieżnik tworząc wirtualne pole walki 3D.

d f AutocompITSEC4

W Orlando prezentowane były również informacje i materiały o gamie produkowanych przez Autocomp symulatorów na rynek cywilny, takich jak symulatory pociągów czy samochodów ciężarowych dużej ładowności oraz samochodów średniej ładowności i wysokiej mobilności, które są powszechnie wykorzystywane w siłach zbrojnych wielu europejskich państw.

d f ACMSymul

Wiele z prezentowanych na targach I/ITSEC 2018 technologii i rozwiązań opracowanych w Szczecinie zostały już wdrożone i są one wykorzystywane w symulatorach dostarczonych do krajowych i zagranicznych odbiorców. Przedstawiciele Autocomp Management Sp. z o.o. zaznaczają, że prezentacja na największych targach systemów symulacyjnych w USA stwarza warunki do dalszego rozszerzania obecności szczecińskiej firmy na rynkach zagranicznych, w tym tak wymagających, jak Stany Zjednoczone.

 

Źródło:
defence24.pl Polskie symulatory zdobędą Amerykę?

 

Autocomp Management Sp. z o.o. od ponad 29 lat zajmuje się dostarczaniem innowacyjnych produktów dla potrzeb wojska i rynku cywilnego. Posiadając status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR), Autocomp Management prowadzi prace badawczo-rozwojowe i wdrożenia systemów, instalacji i urządzeń z dziedziny automatyki i sterowań, ochrony perymetrycznej obiektów, symulatorów i trenażerów, bezprzewodowego sterowania informacja zwrotną, prace softwarowe i inne realizowane na potrzeby firm, wojska oraz szkolnictwa wyższego. Wszystkie systemy wykonywane są kompleksowo - od projektu poprzez produkcję, dostawę, instalację, szkolenie, serwis i wsparcie techniczne. Specjalnością Autocomp Management jest produkcja i serwis symulatorów dla Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej, cywilnych symulatorów jazdy pojazdów ciężarowych i autobusów, oraz symulatorów pojazdów kolejowych.